B E K L E Y İ N

E-ticaret, bir elektronik ağ üzerinden ürün ya da hizmetlerin alım satımının yapılmasıdır, “elektronik ticaret”in kısaltılmış halidir. Elektronik ortamda yürütülen her türlü ticari işlem e-ticarettir ve bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye, işletmeden tüketiciye, tüketiciden tüketiciye şeklinde gerçekleşebilir.
E-Ticaret, internet ortamında tüketiciye ürün ya da hizmetin tanıtımı, bilgilendirilmesi yapılarak satışa sunulur. Hemen hemen her ürün veya hizmet e-ticaret yoluyla satılabilir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için çok uygun bir ticaret şeklidir.

İş Modelleri Nelerdir?


İş Dünyası (B2B)

B2B işletme modeli, işletmeden işletmeye yapılan ticaret modelidir. Ürün öncelikle ara bir satıcıya satılır, sonra bu satıcı ürünü nihai müşteriye satar. Örneğin, ofis malzemeleri satan bir firmanın, başka bir toptancıya ürün satması ve bu ürünleri satın alan toptancının perakende olarak bu ürünleri satışa sunması B2B iş modeli işletmelere örnektir. Alibaba.com, B2B iş modelini benimsemiş uluslararası bir satış platformudur.


İş Dünyasından- Tüketene (B2C)

B2C modeli, işletmeden tüketiciye satış yapılan bir e-ticaret modelidir. B2C işletme modelini benimseyen e-Ticaret web sitesi, ürününü doğrudan müşteriye satar. Bir müşteri, web sitesinde gösterilen ürünleri görüntüler, ürünle ilgili detay bilgileri okur, kullanıcı yorumlarını değerlendirir ve sipariş verebilir. Hepsiburada.com gibi e-ticaret siteleri B2C e-ticaret modeline örnektir.


Tüketici- Tüketici (C2C)

C2C işletme modelini uygulayan web sitesi, tüketiciden tüketiciye işlem yapılan iş modelidir. Tüketicilerin konut, otomobil, motosiklet gibi mal varlıklarını satmasına aracılık yapar. Sahibinden.com, Letgo gibi e-ticaret siteleri C2C için güzel örneklerdir. Web sitesi müşterilerin satışlarından işlem ücreti ya da komisyon alabilir veya almayabilir. Yani tüketiciler bu iş modelinde kendi aralarında ticaret yaparlar. E-ticaret iş modellerinde sanal pos kullanımı oldukça yaygındır ve bunun için işletme sahipleri hem güvenilir hem de gizlilik politikasını misyonu haline getirmiş alanında uzman online çözüm ortakları ile çalışmalıdır.

Neden E-Ticaret?


E-ticaret, özellikle dijital dünyada ticarete başlamak için mükemmel bir alan. E-ticarete yeni başlayanlara kolaylık sağlayacak birçok sistem ve öneri bulunuyor. İhtiyacınız olan tek şey, güçlü bir iş ahlakı ve asla kaybetmemeniz gereken başarma arzunuz.

Bir girişim modeli seçilirken, kullanıcıların eğilimlerini incelemek, pazar araştırması yapmak, hedef kitlenin ihtiyaçlarını belirlemek gün geçtikçe büyüyen e-Ticaret piyasasına girmek için bilinmesi gereken önemli metriklerdir. E-Ticaret üzerine yapılan birçok araştırma sonuçlarına göre, yeni bir şirket kurmak isteyen ya da mevcut işini büyütmek isteyen girişimciler işlerini online sisteme taşıyarak hedeflerine ulaşmaktalar. Bu anlamda pek çok sektörü bünyesinde barındırabilen e-Ticaret neredeyse her işletme modeli için uygun olmakla beraber aynı zamanda çok daha düşük reklam bütçeleri ile markalarını daha büyük hedeflere ve çok daha fazla müşteriye ulaştırma imkânı buluyor.Firmanızında bir E-Ticaret Sistemi olması için;


Bülten

Yeni Kampanyalar ve indirimler için sizde mail adresinizi bize iletebilirsiniz.